Gerçek Bilgelik

Dinlemeyi öğrenmek insan’ ın kendine yapabileceği en büyük iyiliklerden biri sanırım.

Çünkü dinlemek, öğrenmenin kapısıdır. Ki o kapıdan bilgeliğin sarayına girilir.Ve elbette ki okumak da bir çeşit dinlemedir. Sesler yerine harfler, kulaklar yerine gözler var, tek fark bu.

Dinlediklerimiz ve okuduklarımız inciler gibi kıymetli olmalı ki gönül sarayımız onlarla bezenebilsin. Kum tanelerinin peşinde koşanların gönülleri değersiz, yaşadıklarına yükledikleri manalar ruhsuz , hayata karşı  duruşları da güçsüz olacaktır.

Yüce anlamlardan güç alamayan, acılara merhamet elini uzatamayan, güzelliklerin bir parçası olamayan, olsa olsa peşinde koştuğu kum taneleri gibi değersiz şeylerin birer parçası olabilir.

Hayatını yüce değerlere yükleme arzusu ve gayreti içinde olan bir adım daha ileriye yürüyebilir. Amacı insan olmanın bile ötesinde olan hayatının her anından huzur duyar, bu sayede de atılan her adım, yapılan her hamle büyük ve yüce bir amacın küçük birer parçası olabilir.

Ve çünkü bilir ki, hayat küçük ve basit amaçlar peşinde tüketilecek kadar uzun ve değersiz değil.Hele hele bazılarının sandığı gibi bir oyun hiç değil. “Yalan dünya” sözü, olsa olsa kalbini ona bağlayıp peşinde koşacak kadar değerli olmadığını ve hatta aksine çok değersiz olduğunu belirtmek ve bir amaç değil araç olduğunu unutturmamak için söylenmiştir .

       Oysa bir diğer açıdan dünya, öylesine büyük bir gerçektir ki; sözünle, sukutunla; fiilinle, sükununla cevapladığın binlerce sorudan oluşan büyük bir sınavdır.

Sonuçları ise sınav bittiği anda açıklanacak, şüpheye yer bırakmadan gerçekliği gün yüzüne çıkacaktır…

İşte bu sebepledir ki hayatını yüce anlamların yörüngesinde yüzdüren insan, hiçbir soruyu değersiz görmez, pas geçmez. Ve her durumda inanır ki sonucu etkileyebilecek cevap belki de bu soruda gizlidir. Derdi evvela kendini düzeltmek olan etrafına ışık saçar, aydınlatır. Kendini yeterli görüp, diğerleriyle uğraşan ise çevresini karanlığa boğar.

Nur misali parlamak ve aydınlatmak ve aydınlatanları çoğaltmak amacı üzerine geleceğimizi planlamalı, bu hedefimize doğru gücümüz nispetinde yılmadan ilerlemeliyiz.

Artık, insan olmak gibi bir amacı bile olmayansa, neye benzeyeceğini kendi düşünsün.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !